İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı

tarafından
83
İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın, Ax-3 mürettebatıyla beraber 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece 01.11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na hareket edeceğini bildirdi. Mürettebatın 1,5 gün sürecek yolculuk sonucunda, 19 Ocak 13.15’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyor.

Fırlatma TSİ 01:11’de ABD’nin Florida eyaletinden yapılacak.

Alper Gezeravcı’nın uzaya gitme tarihi yaklaşırken Alper Gezeravcı’nın hayatı ve eğitimi de oldukça merak edilmeye başlandı. İşte ilk Türk astronot olmaya hazırlanan Alper Gezeravcı’nın biyografisi…

Alper Gezeravcı

2 Aralık 1979 yılında Mersin’de dünyaya gelen Alperen Gezeravcı aslen Mersin’e bağlı Silifkeli’dir. Çocukluk dönemini Bursa’da geçiren Alperen Gezeravcı, Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Akademik olarak devam etmeye karar verdi. ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde Hareket Araştırması alanlarında yüksek lisans yaptı ve uzmanlık aldı. Diğer yandan Türk Hava Kuvvetleri’nde uzun yıllar boyunca görev aldı. Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde eğitim aldı. 21 sene boyunca Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde çeşitli görevler üstlendi. F-16 pilotluğu ve Standardize Filo Akademik Kol Komutanlığı yaptı.

Özel Hatıra Pulu

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ile PTT tarafından, Gezeravcı’nın Türk bayrağını uzaya çıkaracağı Türkiye’nin ilk insanlı uzay misyonuna özel hatıra pulu ile zarf tasarlandı.

Pulda her biri bu özel yolculuk için anlamlar içeren çeşitli simgeler bulunuyor. Pulun sol tarafında içerisinde 100. Yıl ile Türkiye Uzay Ajansı logosunu da içeren, 8 köşeli Selçuklu Yıldızı yer alıyor. Onun yanında omzunda Türk bayrağı ile ilk astronot Gezeravcı’nın silüeti bulunuyor. Pulun etrafında ise tarihteki 16 Türk Devletine ithafen 16 yıldız konumlanıyor.

 Milli Çağrı İşareti Olarak TA5TRU

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin uzay yolcusu Alper Gezeravcı’ya TÜBİTAK UZAY’ın talebi üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından; milli ‘TA5TRU’ çağrı işareti tahsis edildiğini belirtti. Uraloğlu, özetle şöyle dedi: “Alper Gezeravcı, amatör telsizcilik belgesi ve çağrı işareti ile yine bir başka ilki gerçekleştirerek, milli çağrı işareti ile uzay seyahatine başlamış olacaktır.” Uraloğlu, Gezeravcı’nın, TÜBİTAK UZAY koordinasyonunda Elazığ Kaya Karakaya Fen Lisesi ve Yozgat Fevzi Çakmak İlkokulu öğrencileri ile kuracağı temas için 100. yıla ithafen TC100ISS çağrı işareti tahsis edildiğini bildirdi.

Alarmınızı kurmayı unutmayınız.

Fırlatma:

17 Ocak 2024 17:11 (Florida) 18 Ocak 2024 01:11 (Türkiye)

Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kenetlenme:

19 Ocak 2024 05:15 (Florida) 19 Ocak 2024 13:15 (Türkiye)